Sıkça Sorulan Sorular

1. Patent Pazarı nedir?

Ülkemizde tescil edilmemiş ve aynı zamanda tescil edilme durumu olmayan patentlere ve ülkemizde tescil edilmiş ancak belirli nedenlerle koruma kapsamında olmayan patentlere erişebileceğiniz bir hizmet sunmaktadır.

2. Koruma süresi dolan patentler nedir?

Ülkemizde tescil edilmiş ancak belirli nedenlerle (yıllık ücretin ödenmemesi, koruma süresinin sona ermesi vb.) koruma kapsamında olmayan patentlerdir. Koruma süreleri dolan patentler kamuya ait hale gelir. Bu nedenle bu patentler üzerinde kimsenin bir sahiplik hakkı bulunmamaktadır.

3. Türkiye'ye giriş yapmamış patentler nedir?

Ülkemizde tescil edilmemiş ve aynı zamanda tescil edilme durumu olmayan patentlerdir. Bu patentler farklı ülkelerde korunuyor olabilir ancak ülkemiz sınırları içerisinde geçerli değildir. Bu nedenle ülke sınırları içerisinde bu patentleri iş geliştirmelerinizde kullanabilir, üretebilir ve satabilirsiniz

4. Patent Pazarı sitesini hangi amaçlarla kullanabilirim?

Patentler Ar-Ge çalışmaları sonucu elde edilmiş çıktılardır. Ülkemizde korunmayan ya da koruma süresi dolmuş bir patent dokümanında yer alan bir ürün, yöntem, üretim süreci veya üretim süreçlerindeki iyileştirme sizin için çok önemli bir fırsata dönüşebilir.

Bu patenti ülke sınırları içerisinde istediğiniz şekilde kullanma imkânına sahip olabilirsiniz.

5. Kullanmayı düşündüğüm patentin başkaları tarafından kullanılmasını engelleyebilir miyim?

Patent Pazarı sitesinde yer alan patentler kamuya ait hale gelmiş patentlerdir. Kamuya ait hale gelmiş bu patentleri, başka kişiler ve firmalar da üretebilir ve ticari amaçla kullanabilir.

6. Koruma süresi dolan bir patent için yeniden patent alabilir miyim?

Yayınlanmış bir patent başvurusu kamunun bilgisine sunulmuştur ve artık yeni değildir. Koruma süresi dolan bir patentin süresi uzatılamaz ve aynı patent için yeniden tescil sağlanamaz.

7. Yurt dışında var olan fakat ülkemizde olmayan bir ürün için patent alabilir miyim?

Patent başvurularının, dünya genelinde bir yenilik aranmaktadır. Bir buluşa patent verilebilmesi için patent başvurusunun yapıldığı tarihten önce, buluş konusunda dünyanın herhangi bir yerinde toplumca erişilebilir yazılı veya sözlü tanıtım, kullanım veya bir başka yolla açıklanan bilgi olmaması gerekir. Hâlihazırda farklı bir ülkede patent alınmış bir buluş için ülkemizde patent almanız mümkün değildir.

8. Yurt dışında var olan fakat ülkemizde olmayan bir patenti geliştirmem durumunda patent başvurusu yapabilir miyim?

Yapabilirsiniz. Patentli bir ürün üzerinde yaptığınız geliştirmeler ile ulaştığınız buluş yenilik, buluş basamağı ve sanayiye uygulanabilirlik açısından değerlendirilir.

9. Patent Pazarı sitesi üzerinden bulduğum patentleri ticari amaçla kullanabilir miyim?

Ülke sınırları içerisinde ticari amaçla kullanabilirsiniz. Ancak Patent Pazarı sitesinde yer alan tüm içerik açık veya gizli herhangi bir tür güvence verilmeksizin size sağlanmaktadır. Patent Pazarı, sitesinde mevcut olan içeriğin doğruluğu, tamlığı veya gerçekliği konusunda güvence vermemektedir. Her bilginin doğruluğuna itimat etmeden önce onun doğruluğunu sağlamakla yükümlüsünüz. İnternet sitesinde yer alan içerikle ilgili yatırım yapılmadan önce bilgilerin doğruluğunun teyit edilmesi tavsiye edilir.

10. Patent pazarı sitesi üzerinden bulduğum patentleri ithal/ihraç edebilir miyim?

Patent Pazarı, yalnızca ülke sınırları içerisinde kullanabilir patentlere erişilebilecek bir ara yüz sunmaktadır. Ancak ithalat/ihracat yapılacak ülkeler için söz konusu ülkede patent korumasının bulunup bulunmadığı tarafınızca teyit edilmelidir. Patent Pazarı sitesinde yer alan tüm içerik açık veya gizli herhangi bir tür güvence verilmeksizin size sağlanmaktadır. Ancak Patent Pazarı sitesinde mevcut olan içeriğin doğruluğu, tamlığı veya gerçekliği konusunda güvence vermemektedir. Her bilginin doğruluğuna itimat etmeden önce onun doğruluğunu sağlamakla yükümlüsünüz. İnternet sitesinin ve internet sitesinde yer alan içeriğin kullanımının sorumluluğu tamamen size aittir.

11. Patent Pazarı sitesi üzerinden bulduğum patentlerle işlem yapmadan önce Kurumdan izin almam gerekli midir?

Kurumdan patentlerin kullanımı için izin almanız gerekmemektedir. Söz konusu bilgiler hali hazırda kamuya ait olmuş bilgilerdir. Ancak bilginin doğruluğuna itimat etmeden önce onun doğruluğunu sağlamakla yükümlüsünüz. İnternet sitesinin ve internet sitesinde yer alan içeriğin kullanımının riski tamamen size aittir.

12. Neden e-Devlet üzerinden giriş yapmalıyım?

Aramalarınızı kaydetmek, belirli bir teknoloji alanında alınmış patentleri takip etmek veya izlemeye almak isterseniz, e-Devlet üzerinden giriş yaparak ilerlemenizi öneririz

13. Patent Pazarında nasıl arama yapabilirim?

Aklınıza gelen herhangi bir konuyla ilgili anahtar kelime girerek doğrudan arama yapabilirsiniz. Arama yaparken, Türkçe ya da İngilizce kelimeler kullanabilirsiniz.

14. Bir patentin ihtiyaçlarımı karşılayıp karşılamadığını nasıl anlarım?

Sonuç listesinde buluş başlığında aradığınız kelimelerin geçtiği patentler listelenecektir. Buluş başlığının üzerine geldiğinizde patentin özetini görebilirsiniz. Sonuç listesinde her bir patentle ilgili başvuru sahibi, başvuru tarihi ve başvuru numarası gibi temel bilgiler de yer almaktadır. Uzun bir sonuç listesiyle karşılaştıysanız ekranın solunda yer alan detaylı arama bölümünden aramanızı farklı kriterler girerek daraltabilirsiniz. Dikkatinizi çeken patentlerin ayrıntılarına ulaşmak için “incele” butonuna basarak bu ekranda buluşla ilgili görselin yanı sıra, daha ayrıntılı bilgileri inceleyebilirsiniz. Patentle ilgili tüm dokümanların orijinallerine ulaşmak istediğinizde, bu ikonlar Google’ın patent veri tabanına ve Avrupa Patent Ofisinin patent veri tabanı olan “espacenet”e doğrudan geçiş yapmanızı sağlayacaktır. Daha detaylı bilgi için kılavuzu inceleyebilirsiniz.


* Patent Pazarı ile ilgili en çok merak edilen soruları "Sıkça Sorulan Sorular" bölümünde cevaplandırdık. Aradığınız sorunun cevabını bulamadıysanız ya da detaylı bilgi almak istiyorsanız, Geri Bildirim üzerinden bize ulaşabilirsiniz.